Banan öppnar måndag 26 maj kl. 12.00!

Timrå GolfklubbAlert, Nyhet

Vi är glada att meddela att säsongen 2025 äntligen drar igång! På måndag den 26 maj kl. 12.00 öppnar vi banan för spel, och tidsbokningen är redan öppen i Min Golf – så säkra din starttid redan nu!

Viktigt att tänka på vid bokning
Som tidigare gäller att varje medlem kan ha max tre samtidiga bokningar, och det går att boka 30 dagar i förväg. Kom ihåg att avboka senast 4 timmar innan om du inte kan spela – det hjälper andra att få plats och förbättrar tillgängligheten för alla.

Nyheter för säsongen 2025!
Vi har några spännande nyheter att dela med oss av inför säsongsstarten:

Snabba Slingan – Spela en snabb 9-hålsslinga från hål 10 mellan 05.00 och 07.00 varje dag. Perfekt för morgonpigga 3-bollar! Banan bokas som vanligt via Min Golf.

Markera 9-hålsspel i Min Golf – Nu kan du ange att du bara spelar 9 hål vid bokning. Det skapar bättre flyt och fler möjligheter för andra att kliva på efter hål 9.

Fler tidiga starttider – Du kan nu spela redan från 06.15 på tisdagar, torsdagar, lördagar och söndagar.

Bollrännan tas bort – Allt spel sker via tidsbokning hela dagen. Det gör planeringen enklare för dig och ger klubben bättre koll på banan.

Hjälp oss skapa god tillgänglighet
Vi vet att suget efter golf är stort i början av säsongen. Därför är det extra viktigt att alla hjälper till genom att boka av tider man inte använder och registrera sig vid ankomst, antingen via appen eller i receptionen.

För att säkerställa ett rättvist och ordnat spel kommer klubben att genomföra utökade kontroller under säsongen. Tjuvspel – alltså spel utan korrekt bokning och betalning – leder till dubbel greenfee och kan rapporteras till hemmaklubb eller i allvarliga fall polisanmälas.

Vi tackar alla er som visar hänsyn och följer våra gemensamma regler – det är tack vare er vi kan skapa en trivsam och rättvis golfmiljö på Timrå Golfklubb.

Välkommen till restaurangen
Glöm inte att vår restaurang q.bar är öppen – perfekt för en fika före eller efter rundan! Läs mer på http://www.timragk.se/klubben/restaurang.

Vi önskar er alla en fantastisk start på säsongen – varmt välkomna tillbaka till banan!

/ Timrå Golfklubb